Według Institute of Medicine kobiety w ciąży powinny pić dziennie dziesięć szklanek wody, co daje nam ok. 2,5 litra. U kobiet karmiących liczba ta powinna wzrosnąć do trzynastu szklanek, zakładając, że szklanka ma ok. 250 ml. To nieco więcej niż u kobiet, które nie spodziewają się dziecka, ani nie są w ciąży. Szacuje się też, że wraz z pożywieniem możesz pozyskać ok. 20% wody. Resztę należy zatem przyjąć z płynów, najlepiej Z wody.

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Odpowiednie spożycie wody zapewni prawidłowe działanie wszystkich systemów wewnętrznych i pomoże organizmowi w usuwaniu odpadów. Odpady rozpuszczają się w wodzie i są wypłukiwane wraz z moczem. Zmniejsza to ryzyko infekcji dróg moczowych, pęcherza moczowego i nerek. Woda pomaga także w zaparciach, które często towarzyszą ciężarnym z powodu zmian hormonalnych i co najważniejsze, sprzyja rozwojowi Twojego przyszłego dziecka.

picie wody w ciąży

Jak zmienia się zapotrzebowanie na wodę w każdym trymestrze?

Każdy trymestr ciąży to szereg zmian zachodzących w Twoim ciele. Zmieniają się także potrzeby dotyczące wody. Z pewnością wiesz, że w każdym trymestrze wzrasta Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Wraz z nim powinnaś zwiększać także ilość wypijanych płynów. Można przyjąć łatwy przelicznik: 1,0-1,5 ml wody na każdą dodaną kalorię. Oznaczałoby to, że wraz z wejściem w kolejny trymestr powinnaś pić o 300-400 ml wody więcej. Są to jednak tylko liczby, ponieważ zapotrzebowanie na płyny zmienia się także w zależności od działających czynników. Należą do nich m.in.:

 • pogoda — w okresie letnich upałów więcej się pocisz, więc wskazane jest picie nieco większej ilości płynów
 • wymioty — jeśli należysz do kobiet, które męczą mdłości i wymioty, wówczas jesteś narażona na odwodnienie — bardzo ważne jest wtedy uzupełnianie płynów
 • aktywność fizyczna — wiele przyszłych mam pozostaje aktywna. Jeśli ćwiczysz, to się pocisz, a to kolejny powód, by zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą

Kiedy jestem odwodniona?

Odwodnienie ma miejsce, gdy tracisz więcej płynów, niż przyjmujesz. Twoje ciało zasygnalizuje, że nie ma wystarczającej ilości wody, aby normalnie funkcjonować. Oto oznaki, na które powinnaś zwrócić uwagę:

 • pragnienie i głód
 • ciemny kolor moczu
 • zmęczenie, zawroty i bóle głowy
 • zaćmienie mózgu
 • sucha i swędząca skóra

Jaką wodę wybrać?

Woda z kranu — większość miast jest testowana pod kątem zgodności z normami bezpieczeństwa, więc zwykle można pić wodę prosto z kranu. Dla pewności możesz ją przefiltrować. Uważaj, jeśli mieszkasz w starym budownictwie, gdzie są stare instalacje.

Woda gazowana — kobietom w ciąży często odradza się picia napojów gazowanych ze względu na możliwe dolegliwości żołądkowe. Niekiedy jednak bąbelki pomagają przy nudnościach.

Woda mineralna — jest ona z reguły bezpieczna, ale nie powinna być spożywana codziennie (szczególnie wysokozmineralizowana). Może być bogata w sole, a zbyt duża ich ilość spowoduje obrzęki.

Woda smakowa — jeśli nie lubisz pić wody, to może przekona Cię wariant smakowy. Lepiej jest jednak samemu przygotować taką wodę, np. dodać plaster cytryny albo mrożone owoce, ponieważ gotowe wody ze sklepu zawierają dużo cukru.

Wskazówki dotyczące nawodnienia

Niektórzy mają spore problemy z piciem odpowiedniej ilości wody — taka woda po prostu „nie wchodzi”. Jak zatem zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie?

 • dodaj trochę smaku, np. plaster z cytryny, ogórka lub odrobinę mięty
 • spróbuj herbat ziołowych (skonsultuj z lekarzem, jakie herbaty możesz pić, będąc w ciąży)
 • zrób koktajl lub wyciskany sok (może to być także świetny sposób na zwiększenie spożycia składników odżywczych, uważaj jednak na dodatkowe kalorie)
 • miej zawsze pod ręką butelkę z wodą (łatwiej będzie Ci ją popijać)
 • zacznij dzień od szklanki wody — niech to będzie Twój nawyk zaraz po przebudzeniu.

Przeczytaj także: Kawa i herbata w ciąży - co można pić?

Podsumowanie

Picie ponad 2 litrów wody może wydawać się bardzo dużą ilością, ale musisz pamiętać, że nawodnienie jest bardzo ważną kwestią, nie tylko wtedy, kiedy jesteś w ciąży. Zastosuj powyższe wskazówki, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość płynów. I nie martw się, że po porodzie nadal będziesz mieć trudności z piciem odpowiedniej ilości wody. Jeżeli zamierzasz karmić piersią, to sama się zdziwisz, jak bardzo będzie Ci się chciało pić!

Komentarze (1)
M-ka

Woda prosto z kranu ma chlor albo fluor, więc nie jest idealna. Z tego, co czytam, filtry węglowe usuwają większość chloru (95%), ale tylko 70% fluoru. Dlatego mimo ewentualnego filtrowania i tak bym ją przegotowywała.
Poza tym myślę, że ciężarne powinny stosować zasadę ograniczonego zaufania i dmuchać na zimne, bo infekcje w ciąży są czasem bardzo groźne, a gotowanie wody trwa chwilę.

0