Zima to okres, który nie sprzyja naszej urodzie. Wiele kobiet skarży się na problem z łuszczącym się naskórkiem, podrażnieniami, zaczerwienieniem i suchą skórą. To efekt chłodnych, wietrznych dni, suchego ciepłego powietrza w pomieszczeniach oraz nieodpowiedniej pielęgnacji skóry w okresie zimowym.

Jakie są główne oznaki suchej skóry?

  • łuszczenie się skóry
  • pęknięcia naskórka
  • zaczerwienienia
  • bolesne podrażnienia
  • swędzenie
  • zrogowacenie naskórka
  • słaba elastyczność skóry
  • szorstka tekstura

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania problemu z suchą skórą i to nie tylko w okresie zimy?

  • wiatr
  • niskie temperatury powietrza
  • unikanie kremów 
  • unikanie rękawiczek
  • zła pielęgnacja skóry
  • częste mycie rąk
  • stosowanie zbyt gorących kąpieli
  • zbyt intensywne wycieranie rąk ręcznikiem
  • nadmierne peelingowanie skóry
  • zbyt intensywne ogrzewanie pomieszczeń
  • przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem
  • wypijanie zbyt niskiej ilości płynów

skóra twarzy zimą

Jak zapobiegać lub zmniejszyć problem z suchą skórą?

Przeczytaj koniecznie: 

Problem suchej skóry dotyka wiele kobiet, jednak nie jest on nieunikniony. W kilku prostych czynnościach jesteśmy w stanie wpłynąć na poprawę stanu skóry, nawet gdy już dotknął nas problem z jej przesuszeniem. Odzyskanie elastyczności, miękkości i witalności skóry jest możliwe, nawet gdy zastosujemy się tylko do kilku z poniższych propozycji.

1. Nawilżaj skórę zaraz po jej umyciu

Mycie skóry, a dokładniej używanie mydeł i płynów do kąpieli, powoduje pozbawienie jej naturalnych powłok lipidowych, które chronią naskórek przed utratą wody. Warto każdorazowo po jej umyciu i wysuszeniu zastosować odpowiedni balsam lub krem nawilżający, który pozwoli uzupełnić utracone naturalne powłoki ochronne. Aby nie zapominać o takiej codziennej pielęgnacji, warto postawić krem przy zlewie lub ręczniku, tak aby nie zapominać o jego zastosowaniu.

2. Nocna regeneracja

Gdy w ciągu dnia nakładamy kremy i balsamy, bardzo często szybko je ścieramy podczas codziennych czynności, dlatego warto rozważyć stosowanie dodatkowej pielęgnacji nocnej. Przed pójściem spać można nałożyć na skórę twarzy, dłoni, czy stóp dużo grubszą warstwę balsamów, kremów niż możemy zrobić to w ciągu dnia. Warto również rozważyć stosowanie emolientów, które nie tylko nawilżają skórę, ale ją natłuszczają, dzięki czemu nie dochodzi do takiej utraty wody.

Można używać dodatkowo gadżetów, które pozwolą na lepsze wykorzystanie środków kosmetycznych. Coraz częściej do kremów, balsamów dołączane są bawełniane rękawiczki, maseczki, czy skarpetki przeznaczone specjalnie do nakładania w czasie nocy w celu zwiększenia wchłaniania środków pielęgnacyjnych.

3. Dostosuj rodzaj kosmetyków do swojej skóry

Wiele kobiet ma swoje ulubione kosmetyki do oczyszczania twarzy, jednak w okresie zimowym warto przyjrzeć się ich składowi i wpływowi na stan skóry. Jeśli zawierają alkohol, wiele dodatków zapachowych i barwników lub zbyt mocno oczyszczają warto rozważyć, zmianę kosmetyków. To, co służy nam w okresie letnim, nie musi być dobrze tolerowane w okresie zimowym. Podrażniona, popękana i sucha skóra, może zostać jeszcze mocniej uszkodzona przez kosmetyki, których głównym celem jest oczyszczanie i działanie np. przeciwbakteryjne. Pielęgnacja w okresie letnim, jak i zimowym powinna być zawsze dostosowana do aktualnej kondycji i wymagań skóry.

4. Zastosuj nawilżacz powietrza

nawilżacz powietrza a skóra

W okresie zimowym ogrzewanie pomieszczeń powoduje spadek naturalnej wilgotności powietrza, a jego optymalny poziom to około 40-60%, jednak z racji grzania pomieszczeń potrafi on drastycznie spadać, nawet do 20%. Ma to ogromny wpływ nie tylko na skórę, ale również zdrowie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele urządzeń, które mogą poprawić jakość powietrza w domu.

Można zakupić nawilżacze ewaporacyjne, parowe, czy np. ultradźwiękowe. Każde z tych urządzeń wpływa na podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia i miejsca, w jakim będzie się znajdować. Zastosowanie nawilżacza powietrza i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach korzystnie wpłynie nie tylko na naszą skórę, ale otaczające nas drewniane meble, książki, czy domowe rośliny.

5. Zrezygnuj z gorących kąpieli

Naturalne powłoki lipidowe skóry są usuwane nie tylko przez mydła, środki dezynfekujące, kosmetyki oczyszczające, ale również przez gorącą wodę. Każda Pani domu wie, że dużo łatwiej usunąć tłuste plamy i zanieczyszczenie w ciepłej wodzie, niż zimnej. To samo dotyczy skóry, gorące kąpiele i prysznice mogą znacząco wpłynąć na usunięcie naturalnych powłok ochronnych skóry.

6. Stosuj olejki do pielęgnacji skóry

Skóra człowieka jest naturalnie chroniona przez barierę lipidową, wytwarzaną przez naskórek. Jednak niekorzystne warunki atmosferyczne i zła pielęgnacja, mogą zmniejszyć poziom naturalnego natłuszczenia skóry. Warto w takim wypadku zastosować inne naturalne oleje, które zapobiegają utracie wody. Jednymi z najpopularniejszych jest masło Shea, olej arganowy, olej kokosowy, czy też olejek jojoba. Najlepszym sposobem na poprawę kondycji skóry, jest nakładanie olejów zaraz po nawilżeniu, to pozwala na zatrzymanie wody w powierzchownych warstwach skóry.

7. Wybierz naturalne, niedrażniące tkaniny

Skóra podrażniona i wysuszona jest jeszcze bardziej wrażliwa na dotyk i uszkodzenia. Warto w takim wypadku stosować przewiewne, delikatne i naturalne tkaniny jak np. bawełna, które nie będą dodatkowo drażnić skóry. Ważne jest również odpowiednie zastosowanie środków piorących. W okresie zimowym warto stosować delikatne hipoalergiczne płyny i proszki do prania, tak by materiały, z którymi nasza skóra ma styczność nie przyczyniły się do powstania dodatkowych podrażnień, czy alergii.

8. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Nawet najlepsze kremy i rękawiczki nie pomogą, jeśli zaniedbany zostanie najważniejszy aspekt, czyli nawodnienia organizmu poprzez spożycie płynów. Pij przynajmniej 2l płynów dziennie. Pamiętaj, że zapotrzebowanie na wodę może znacząco wzrastać przy uprawianiu aktywności fizycznej.

SPRAWDŹ: FITKING DRINK wspaniały, nawadniający napój smakowy

Często już na początku sezonu zimowego wiele osób musi walczyć z podrażnioną i suchą skórą. Jednak natychmiastowe wprowadzenie kilku zmian w pielęgnacji, nawykach i otoczeniu, może sprawić, że nasza skóra bardzo szybko odczuje ulgę i powróci do swojej naturalnej witalności.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)